2012 Araç Muayene Ücretleri

Araç Muayene Randevu nuzu aldınız. Peki Nakit olarak ödeyeceğiniz ücreti biliyor musunuz?

Tüvturk Araç Muayene Ücretleri (Fiyatları) Listesi 2012

Otomobil, minübüs, kamyonet,özel amaçlı taşıt, römork, yarı römork tüvturk muayene ücretleri 148,68 TL

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker tüvturk araç muayene ücretleri 199,42 TL

Traktör (Römorklu veya   römorksuz) , Motosiklet ve  motorlu bisiklet tüvturk muayene fiyatları 76,70 TL

T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 24/12/2009 tarih ve 2009/KUGM-2 sayılı Genelge ile araç muayene ücretleri belirlenmiştir.

  • Özel muayene (Tadilat sonrası ve zorunlu muayene ) ücretleri araç sınıfına göre belirlenir.
  • Muayene sonuç raporuna göre ” Ağır kusurlu ” veya Emniyetsiz olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz. Bu araçlar muayene tekrarını , bir ay içinde aynı muayene istasyonunda ücretsiz yaptırabilirler. Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir ay içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
  • Yukarıdaki sınıflardan herhangi birine girmeyen araçların hangi sınıfa gireceği Ulaştırma Bakanlığınca belirlenir.
  • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35. maddesi uyarınca , muayene süresi geçirilen araçlardan gecikilen beher ay için muayene ücretinin % 5 fazlası ile tahsil edilir. Tahsil edilen fazla tutarın tamamı Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığına aktarılır.
  • Araç muayene ücretleri 2918 sayılı Karayolları Trafik kanunun 35. maddesi uyarınca her yıl Vergi Usul Kanun hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında arttırılarak belirlenir. Araç muayene ücreti nakit olarak tahsil edilmektedir.
  • Fiyatlara KDV dahildir.
  • 2011 yılı araç muayene ücretinimerak edenler için sırasıyla 135,70 TL — 181,72 TL — 69,62 TL idi.2010 yılı araç muayene ücreti merak edenler için sırasıyla 126,26 TL — 168,74 TL — 64,90 TL idi.

Tüvtürk randevunuzu alarak sıra beklemeden  araç muayenenizi olabilirsiniz

 

2012 Araç Muayene Ücretleri” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>