ARAÇ MUAYENE İÇİN GEREKLİ BELGELER

Araç Muayene Randevu sunu aldınız. Araç Muayene istasyonuna gittiniz.Peki arabanızın muayenesi için hangi belgeler gerekiyor biliyor musunuz?

Tüm araçlar için gerekli belgeler ( evraklar) ;

  1. Ruhsat : Trafik tescil belgesidir. Ruhsatınızda muayene onayı için yer yok ise Şöförler Cemiyeti’nden EK-1 Belgesi almanız gerekmektedir.
  2. Fenni Muayene izin belgesi : Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. (Araç satışı ve devri için alınan “İlişik Kesme Belgesi” ile işlem yaptıramadığınızı belirtmek isteriz.) Traktör ve resmi araçlardan talep edilmemektedir. Online sistem ile sorgulama yapabilen tüvtürk araç muayene istasyonlarında bu belge olmaksızın eğer aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu bulunmuyor ise araç muayenesi yapılabilmektedir.
  3. Trafik sigortası : Mali sorumluluk sigortası akit belgesi. (İnsan taşımak için kullanılmayan römorklar , kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali sorumluluk sigortası akit belgesi talep edilmez.)
  4. Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi : Egzoz Gazı ölçümü olmaması ağır kusur olarak düzenlendiğinden aracınızın durumuna uygun periyodlarda egzoz gazı ölçümü yaptırmalısınız.Egzoz Muayene Bilgileri için tıklayınız.
  5. TC Kimlik Nosu gösteren Nüfus Kağıdı, Ehliyet yada pasaport yanınızda olmalıdır.(Araç muayeneye gelecek araç kendi üzerinize değilse 1 Kasım 2010 da yürürlüğe giren genelgeye göre hareket etmelisiniz. Bilgi için Tıklayınız.)

Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası özel muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak gerekli belgeler ;

  1. Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tahsilat projesi ve hesapları

LPG ve CNG takılı araçlar için gerekli belgeler ( evraklar) ;

  1. Gaz Sızdırmazlık Raporu: LPG ve CNG takılı araçlar için muayeneye gelmeden önce alınması gereken rapordur. LPG / CNG ruhsatı, “Gaz Sızdırmazlık Raporu” yerine kullanılmaz. (bu madde Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığının B.11.0.KUG.0.00.17.00.03/225-09-20195 sayılı  19/12/2011 tarihli Araç Muayene İstasyonları konulu genelgesine göre artık geçersizidir)

ARAÇ MUAYENE İÇİN GEREKLİ BELGELER” üzerine 13 düşünce

  1. Sayın Samet Bey sitemiz bir bilgilendirme sitesidir. LPG (otogaz) randevusu sadece MMO tarafından yapılmaktadır. İnternet üzerinden zahmetsizce lpg randevusunun nasıl alınacağını öğrenmek için http://1aracmuayenerandevu.com/lpg-gaz-sizdirmazlik-raporu-randevu adresini takip edin. Unutmayın gerek lpg randevusu gerekse araç muayene randevusu internet üzerinden kolayca alınabiinmektedir. Bunu zor ve zahmetli göstererek sizlerden bu iş için para talep eden sitelerde vardır. Oysa sitemiz bu işi nasıl kolayca yapabileceğinizi anlatır. İyi günler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>