araç muayene gecikme cezası

Araç Muayene işleminizi geciktirdiğinizde, araç muayene ücretinizde haliyle bir gecikme bedeli eklenir. Bunu cezanın bedeli, faizi ya da ne kadar olacağını devlet belirlemektedir. Gecikme bedeli süresi geçen her ay için araç muayene ücretinin 5′i olup, bu tutarlar Tüvturk’un kasasına değil Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır.Bu hesap yapılırken küsürat ay bir üste tamamlanır.

         Unutmamak gerekir ki Muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınmakta olduğunu önemle hatırlatır bu gecikmeye mahal vermemek içi muayenenizi zamanında araç muayene randevu alarak yapmanız sizin lehine olduğunu belirtiriz.

          Not: Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir.

Araç muayene gecikme cezası, araç muayene gecikme cezası hesaplama, araç muayene gecikme bedeli, araç muayene gecikme bedeli hesaplama, araç muayene gecikme faizi, araç muayene gecikme cezası affı, araç muayene gecikme cezasına af varmı? Araç muayene gecikme faizi hesaplama, araç muayene gecikme cezası ne kadar, araç muayene gecikme bedeli, araç muayene gecikme bedeli hesaplama, araç muayene gecikme hesaplama, araç muayene gecikme zammı, araç muayene gecikme zammı hesaplama sorularınızın cevabı için aşağıdaki linke tıklayınız.

Not: Ayrıca Trafik kontrollerine Bu durum ortaya çıkarsa  2011 yılı için trafik polisinin veya diğer yetkililerin 66 TL ( peşin 49,50 TL) idari para cezası kesmeleri gerekir. Ayrıca 10 ceza puanı bulunmaktadır. Tanınan süre içerisinde aracınızın muayenesini gerçekleştirmez iseniz aracınız trafikten men edilebilir.

Araç Muayene Gecikme Cezası Örnek Hesap :

Diyelimki 220 gün geciktik  220gün /30 gün 7 ay 10 gün olur. Yani 8 ay gecikmiş oluruz. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için % 5 ceza hesaplanır. Dolayısıyla  geciken aracın otomobil olduğunu varsayarsak tüvtürk araç muayene ücreti 2011 için 135,70 TL olduğuna göre 8 x 0,05 x 135,70 =54,28 TL yaklaşık 55 TL lik bir ceza bizleri beklemektedir 

Araç Muayene Gecikme Cezası Örnek Hesap :

Aracımızın muayenenisi geçeli 230 gün olmul olsun.  230gün /30 gün 7 ay 20 gün olur. Yani 8 ay gecikmiş oluruz. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için % 5 ceza hesaplanır. Dolayısıyla  geciken aracın otomobil olduğunu düşünüyoruz tüvtürk araç muayene ücreti 2011 için 135,70 TL olduğuna göre 8 x 0,05 x 135,70 =54,28 TL yaklaşık 55 TL lik bir ceza bizleri beklemektedir. Tada aşağıdaki linten dorudan tüvturk un resmi sitesinden otomatik olarak hesaplatabilirsiniz. Tüvturk resmi sitesi sitesinde yaptığı yenilenme sonucunda verdiğimiz linklerde değişiklik olmuştur. Aşağıdaki link günceldir.

Araç muayene Gecikme Bedeli Hesaplamak için tıklayınız.

araç muayene gecikme cezası” üzerine 68 düşünce

  1. Aracım 1.8 motor ford connet yaklasık 2 yıldan fazla bi süredir muayenesi yapılmamıştır.
    Aracı muayeneye sokarsam ne kadar para öderim ceza ödemem gerekiyormu yardımcı olursanız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>