Gaz Sızdırmalık Raporu kalktı

Tüvturk araç muayene istasyonlarında yapılan, araç muayene işlemi için bilindiği gibi LPG ve CNG takılı araçlar için en geç bir ay önceki tarihe ait “Gaz Sızdırmazlık Raporu” gerekmekteydi. Bu rapor ibraz edilmezse araç ağır kusurlu olur ve muayeneyi tamamlayamaz, dolayısıyla da trafiğe çıkamaz idi.

 

Gaz szıdırmazlık raporu kaltımı

Gaz sızıdırmazlık raporuna ihtiyaç kalmadı mı?

Ama artık bu değişti. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünün “Araç Muayene İstasyonları” konulu 22/3/2010 tarih ve 2010/KUGM-08/ARAÇ MUAYENE sayılı genelgesinin (5) ARAÇ MUAYENE İŞLEMLERİNE İLİŞKİN HUSUSLAR Bölümünün 7. Maddesinde yer alan “LPG ve CNG takılı araçlar için en geç bir ay önceki tarihe ait “Gaz Sızdırmazlık Raporu” …. ibraz edilmesi gerekir cümlesinin, 2011/KUGM-17/ ARAÇ MUAYENE sayılı yeni genelgede kaldırıldı. Yani Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığının B.11.0.KUG.0.00.17.00.03/225-09-20195 sayılı  19/12/2011 tarihli Araç Muayene İstasyonları konulu genelgesine göre araç muayene için Gaz Sızdırmazlık Raporu hafif kusur olarak değerlendirilmekte ve araçlar muayeneyi geçmektedir.

 

Ama araç yeni tadilat yapmışsa Gaz Sızdırmazlık Raporu mutlaka gerekmektedir. Sürücülerden ve MMO’sından tepki alan bu genelge için bakanlığa toplumsal baskı yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki Gaz Sızdırmazlık Raporu sizlerin ve taşıdıklarımızın güvenliği için gerekli olan rutin bir güvenlik önlemidir. Ve unutmayalım: Her yıl 1 kez LPG bakımı, 2 kez de ayar kontrolü yaptırmak güvenliğimiz için gereklidir.

Gaz Sızdırmalık Raporu kalktı” üzerine 5 düşünce

  1. Kim demiş sızdırmazlık kalktı diye? Mesela LPG tankının üretim tarihi 02/11 yazıyorsa bu aracın sızdırmazlık alması zaruri. Sebebi ise; bunun 2002 inin 11 inci ayı mı? Yoksa 2011 in 2 inci ayı mı olduğu belli değilmiş(!!!!) En basit örnek cebinizdeki kredi kartını çıkarıp bakın nasıl yazıyor.

  2. Sızdırmazlık raporu için başka formüller bulmuşlar. Yakıt tankındaki üretim tarihi iki hane olursa da sızdırmazlık raporu istiyorlar. 09 un 2009 olduğunu anlayamıyorlarmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>